Pielęgnacja pod makijaż – zrób to, zanim nałożysz podkład!
Pielęgnacja pod makijaż to bardzo ważny element całej rutyny, o której nie warto zapominać, jeżeli zależy nam na tym, aby make-up wyglądał świeżo i estetycznie przez cały dzień. W jaki sposób dbać o skórę, aby wyglądała dobrze w makijażu? O jakich kosmetykach należy pamiętać? Jak krok po kroku wykonać pielęgnację przed nałożeniem podkładu do twarzy? Wszystko w tym temacie znajdziesz w naszym artykule.
Pielęgnacja pod makijaż – z czym polubi się podkład i puder?
Pielęgnacja pod makijaż powinna być odpowiednio ułożona i dopasowana do rodzaju skóry. Ważne jest również to, aby kosmetyki pielęgnacyjne, które stosujemy, dobrze współgrały z konsystencją produktów do makijażu, bo dzięki temu makijaż będzie prezentował się perfekcyjnie. Dlaczego to tak istotne, aby formuła kremu czy serum dobrze współpracowała z podkładem? Okazuje się, że niektóre bazy kremów źle łączą się z formułą podkładu, co ujawnia się w tym, że krem nie do końca się wchłania, a nałożony podkład nie stapia się ze skórą, pozostawia plamy, roluje się, migruje.
Może tak stać się w przypadku kremu o bogatej konsystencji, nasyconej masłami i olejami, który nie będzie współpracował na przykład z podkładem matującym. Taka kombinacja kosmetyków najczęściej nie sprawdza się w przypadku cery tłustej i mieszanej, które bardziej się polubią z lekkimi kremami, które szybko się wchłaniają, nie pozostawiając na skórze tłustej warstewki. Cera tłusta czy mieszana ma tendencję do nadmiernego wydzielania sebum, które w połączeniu z gęstym kremem nie da najlepszego podkładu dla… podkładu właśnie. W przypadku takiej cery fluid nałożony na tłustą bazę nie będzie dobrze przylegał do skóry, przez co makijaż stanie się mniej trwały, bo bardzo szybko zacznie się ścierać i migrować, a na twarzy pojawiają się plamy i zacieki.
Z kolei cera sucha pokocha mocno odżywcze kremy, ponieważ wymaga solidnego nawilżenia i odżywienia. Na takiej skórze świetnie sprawdzą się bogate formuły kremów na dzień, bo przesuszona cera bardzo szybko je wchłonie. Podkład do twarzy dla cery suchej powinien być nawilżający lub rozświetlający. Lekka konsystencja fluidu będzie dobrze wyglądała również na skórze tłustej, mieszanej i trądzikowej, dlatego warto wybierać podkłady, które nie obciążają skóry i bardzo dobrze się z nią scalają, tworząc efekt tak zwanej „drugiej skóry”. Chcesz dowiedzieć się, jaki podkład wybrać dla swojej cery? Przeczytaj artykuł: https://szczecinek.com/artykul/podklady-do-twarzy/1273281.
Wiemy już, że chcąc wykonać makijaż, powinniśmy przemyśleć, jakie kosmetyki do pielęgnacji użyć, aby formuły produktów z obu kategorii do siebie pasowały i dobrze zachowywały się razem na skórze. To gwarantuje, że makijaż będzie idealnie scalony i będzie nienagannie prezentował się przez cały dzień, z niewielkimi poprawkami w ciągu dnia, szczególnie przy skórze tłustej. Teraz dowiesz się, jakie działania pielęgnacyjne należy wykonać przed nałożeniem podkładu.
Jak pielęgnować skórę przed makijażem?
Wypielęgnowana cera to idealne płótno dla makijażu. Czysta, odżywiona i nawilżona skóra nie tylko będzie w dobrej kondycji, ale również będzie świetnie wyglądała w makijażu. Jeżeli na co dzień się malujesz, ale również gdy nie nosisz podkładu, wykonuj następujące kroki pielęgnacyjne, a Twoja skóra odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem – będzie gładka, miękka, odpowiednio napięta i świetlista. Każdy kosmetyk do makijażu będzie lepiej prezentował się na zadbanej twarzy. W przeciwnym razie zamiast tuszować niedoskonałości, może je podkreślać, uwydatniać suche skórki, szczególnie wtedy, gdy zaniedbasz peelingowanie naskórka. Jak zatem pielęgnować skórę przed makijażem?<br><br>
1. Demakijaż (codzienne, gdy się malujesz)
Zanim przystąpisz do wykonywania makijażu, koniecznie poprzedniego dnia wykonaj demakijaż. Pozbywając się resztek kolorowych kosmetyków, przygotowujesz skórę do właściwej pielęgnacji. Niedokładnie domyty makijaż sprawia, że nawet najlepszej jakości kosmetyki nie będą dobrze wyglądały na twarzy.
2. Oczyszczanie (codziennie)
Wieczorem po demakijażu starannie umyj skórę twarzy, szyi i dekoltu łagodnym żele myjącym do twarzy lub pianką. Tę samą czynność wykonaj rano, aby pozbyć się nocnej pielęgnacji i nadmiaru sebum. Czysta i świeża skóra jest gotowa na przyjęcie składników aktywnych znajdujących się w kremach i serach.
3. Peeling twarzy (1 – 2 razy w tygodniu)
To ważny krok, dzięki któremu pozbędziesz się martwych komórek naskórka, wygładzisz skórę i oczyścisz pory. Gładka i miękka skóra doskonale będzie się zachowywać pod makijażem. Pigmenty zawarte w kolorowych kosmetykach, takich jak podkład do twarzy, puder, bronzer czy rozświetlacz, znacznie lepiej rozprowadzają się na wypeelingowanej skórze. Lepiej się wchłaniają, nie tworzą suchych plam na policzkach, wyglądają świeżo przez wiele godzin. Wybieraj delikatne peelingi enzymatyczne, które nie naruszają skóry, a skutecznie rozpuszczają zrogowaciały naskórek. Są łagodniejsze niż peelingi mechaniczne, które nie sprawdzą się w pielęgnacji skóry wrażliwej, z trądzikiem różowatym, z AZS.
4. Maska w płachcie (1 – 2 razy w tygodniu)
Jeżeli zmagasz się z suchą i szorstką skórą, która wygląda na zmęczoną lub masz cerę, na której widoczne są rozszerzone pory, sięgnij po maskę w płachcie z formułą dopasowaną do aktualnych wymagań swojej skóry. Ten krok nie jest obligatoryjny i nie wykonuje się go codziennie, dla utrzymania dobrych efektów najlepiej 1 – 2 razy w tygodniu. Maska w płachcie to bomba witaminowa dla skóry. Dogłębnie ją nawilża i odżywia. Skóra później wygląda bardzo soczyście, jest miękka i witalna.
6. Tonik / hydrolat (codziennie)
Po oczyszczeniu twarzy, warto zaaplikować tonik lub spryskać skórę mgiełką albo hydrolatem. Tonizowanie skóry przywraca jej neutralne pH, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Niektórzy producenci zalecają przed nałożeniem serum aplikację toniku, aby skóra była lekko wilgotna, (np. serum z kwasem hialuronowym), inni zaś zalecają aplikowanie serum na suchą skórę (np. serum z retinolem).
5. Serum
To produkt ze składnikami aktywnymi w wyższych stężeniach, o bardziej skoncentrowanej formule. Dzięki niemu z łatwością wprowadzisz do pielęgnacji, np. witaminę C, kwas hialuronowy, laktobionowy czy trehalozę. Wybierając serum, sprawdź, czy będzie dobrze współpracowało z Twoim kremem, którego na co dzień używasz. Istotne jest to, aby oba produkty dobrze się wchłaniały i nie rolowały nałożony jeden na drugi.
6. Krem do twarzy / krem z filtrem SPF 50
To niezbędny produkt w każdej pielęgnacji. Należy dobrać go do rodzaju cery i problemów skórnych, z którymi się borykasz. W zależności od wymagań Twojej skóry krem może mieć gęstą i bogatą konsystencję lub lekką, a nawet żelową formułę. Tutaj również obowiązuje taka sama zasada jak przy serum, krem powinien swoją formułą dobrze współpracować z podkładem. Po kremie należy zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV kremem z filtrem SPF 50. Jeżeli cenisz sobie minimalistyczną pielęgnację, znajdź krem z filtrem, który będzie również Twoim dziennym kremem. Takich propozycji 2 w 1 jest na rynku coraz więcej, ponieważ kremy chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB zawierają wiele składników aktywnych wspierających pielęgnację skóry.
Podsumowując, podkłady do twarzy i inne kosmetyki do makijażu potrzebują wypielęgnowanej cery, aby wydobyć z niej atuty. Gdy jesteśmy z pielęgnacją na bakier, trudno będzie nam osiągnąć spektakularny efekt w makijażu, bo grunt, nomen omen, to nie podkład, a czysta i nawilżona skóra.