Perfumy unisex – co to znaczy? Komu je podarujesz?

Perfumy unisex – co to znaczy? Być może dla wielu to pytanie z serii tych trywialnych, jednak na pewno są osoby, które dopiero przyswajają sobie wiedzę ze świata perfum (i nie tylko) i szukają odpowiedzi na nurtujące je pytania. Według zasady: kto pyta, nie błądzi odpowiadamy na wszystkie pytania niezależnie od tego, czy są proste czy trudne, ponieważ, jak wiadomo nie ma złych pytań, są tylko złe odpowiedzi i zawsze warto poszerzać swoje horyzonty. Z naszego artykułu dowiesz się, czym są perfumy unisex, jak pachną i dla kogo są przeznaczone.

Perfumy unisex – co to znaczy?

Perfumy unisex – co to znaczy dla nas, konsumentów? Perfumy unisex to rodzaj perfum uniwersalnych, przeznaczonych dla obu płci, stąd nazwa składająca się z dwóch członów: „uni” (skrót od słowa uniwersalny) i „sex” (z j. ang. płeć).

Perfumy nie mają płci – takie przekonanie nie jest nowe i nie powstało w naszych czasach, a pochodzi ze starożytności, kiedy to właśnie wonne kompozycje były tworzone bez względu na płeć, a szczególnie przypasowały przedstawicielom najwyższych sfer – cesarzom, imperatorom, najwyższym kapłanom. W wiekach średnich popularność aromatycznych olejków była nadal na wysokim poziomie, a perfumiarze komponowali perfumy dla każdego niezależnie od płci. Rozłam w branży perfumeryjnej nastąpił dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęto formułować kompozycje zapachowe z myślą o konkretnej płci.

W dzisiejszych czasach, gdy popyt na perfumy jest ogromny, a domy perfumeryjne prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych zapachów dla niej i dla niego, do głosu znów powróciły perfumy unisex, które odzyskały swoją renomę po kilkuset latach zapomnienia. Dziś perfumy unisex stanowią pokaźną część oferty znamienitych marek, które równie intensywnie poszerzają portfolio o zapachy uniwersalne, jak i te stworzone specjalnie dla kobiet i dla mężczyzn.

Czym wyróżniają się perfumy unisex?

Jak zatem pachną perfumy unisex i czym wyróżniają się na tle perfum damskich i męskich? To specyficzne kompozycje, które powstają z nut zapachowych pasujących zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Istotne jest również to, że akordy zapachowe, z których tworzone są perfumy unisex, świetnie rozwijają się zarówno na męskiej, jak i damskiej skórze, jednak z racji innych cech osobniczych i różnic w gospodarce hormonalnej obu płci, mogą pachnieć na skórze kobiet i mężczyzn całkiem inaczej.

To właśnie jest najciekawsze w uniwersalnych perfumach, że kupując je dla siebie i dla swojego partnera, możesz być zaskoczona tym, jak różnie leży na was ten sam zapach. To fascynujące zjawisko sprawia, że perfumy bez płci są tak uwielbiane przez miliony ludzi na całym świecie.

Jakie nuty zapachowe występują w perfumach unisex?

Najczęściej perfumy unisex należą do rodziny zapachów cytrusowych, zielonych, morskich czy wodnych. To lekkie nuty zapachowe, które są orzeźwiające, radosne i energetyzujące. Przywołują na myśl zapach lata i relaksu. Idealnie pasują do różnych okazji i na różne pory roku. Są przyjemne dla otoczenia, ponieważ nie są duszące, ciężkie i drażniące. W tej kategorii zapachów spotkamy również intensywniejsze propozycje, pełne żywicznych i surowych nut drzewnych  czy skórzanych.

Uniwersalne perfumy dają szerokie pole do popisu dla wybitnych perfumiarzy. W zależności od indywidualnych cech biologicznych mogą mieć całkiem dobrą projekcję, a jeżeli chodzi o trwałość zapachu to oczywiście zależy to od konkretnej marki perfum.

W perfumach dla każdej płci spotkamy m.in. nuty cytryny, bergamotki, pomarańczy, nuty wetywerii, paczuli, nuty wodne, zielone nuty kwiatowe, ziołowe, szyprowe, żywiczne, drzewne i przyprawowe. Popularnym przedstawicielem perfum unisex są również wody kolońskie, które oferują doskonałe połączenie aromatów idealnych zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Jakie perfumy unisex wybrać?

Buzujące świeżością, świetliste i pełne słońca zapachy dla niej i dla niego to perfumy, które zajmują ważne miejsce na rynku, dlatego propozycji takich zapachów jest bardzo wiele. Wybraliśmy trzy perfumy o uniwersalnej piramidzie zapachowej.

1. Etat Libre d’Orange Remarkable People Unisex

To perfumy francuskiej marki, które powstały w 2015 roku. Nuty głowy opierają się o aromaty grejpfruta i rozgrzewającego kardamonu. Serce zapachu należy do woni potężnego jaśminu, bergera koenigii i ostrego, czarnego pieprzu. W bazie dominują ciepłe nuty balsamicznego labdanum, egzotycznego drzewa sandałowego i lorenox, który pachnie drewnem, skórą i zmysłową ambrą.  Remarkable to zapach lekki i transparenty o wyrazistym wykończeniu przyprawowo-drzewnym.

2. Hermes Un Jardin à Cythère

Perfumy zamknięte w kształtnym flakonie wypełnionym świetlistym płynem, który dzięki żółtej gradacji buteleczki przypomina ciepłe światło słońca greckich wysp. Zapach w tonacji cytrusowo-drzewnej urzeka swoją delikatnością. Cytrusy, pistacje, drewno oliwne i zielone nuty doskonale ze sobą współgrają, dając początek pięknej olfaktorycznej przygodzie.

3. Calvin Klein CK Everyone

Niemal kultowa pozycja na liście perfum unisex. Czysty i zrównoważony rozkład nut zapachowych przypadnie do gustu zarówno kobietom, jak i mężczyznom. W głowie kompozycji rozkwitają nuty soczystej pomarańczy, które suną w kierunku nut serca, gdzie łączą się z mocną i aromatyczną czarną herbatą. W podstawie wita nas wetyweria, która dodaje perfumom chłodnego, ziemistego wydźwięku.

Perfumy unisex choć uniwersalne to na pewno z charakterem i głębią. Stworzone dla każdego, z myślą o tym, aby pasować zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Dla niej i dla niego – takie same, choć na każdym pachną inaczej.