Olej z wiesiołka - złoto wśród olejów roślinnych
Olej z wiesiołka to znany, choć wciąż niedoceniany produkt w pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych uznawany jest za jeden z najlepszych olejów roślinnych. Może być stosowany na wiele sposobów, w tym również jako samodzielny produkt do pielęgnacji skóry i włosów. To także jeden ze skutecznych sposobów na dostarczenie organizmowi składników odżywczych od wewnątrz - poprzez włączenie go do swojej diety.
Pozyskiwany jest z dwóch gatunków wiesiołka: dwuletniego i dziwnego. Kluczową częścią rośliny są jej nasiona, z których to, w procesie tłoczenia na zimno, pozyskuje się cenny, złocisty olej. Ma on lekko orzechowo-zbożowy smak i ledwie wyczuwalny aromat. Jednak nie to decyduje o jego skuteczności w pielęgnacji skóry i włosów.
Olej z wiesiołka - co w nim znajdziesz?
Wspomniane wyżej nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią większą część składu oleju z wiesiołka. Znajdują się w nim kwasy: linolowy, gamma-linolenowy, palmitynowy, stearynowy i oleinowy, a także fitosterole, selen, cynk, magnez, wapń i witamina E. Najlepszym składem i największym bogactwem składników cieszy się olej tłoczony na zimno - w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza.
Olej z wiesiołka - pielęgnacja skóry i włosów
W ofercie drogerii dostępnych jest wiele produktów, które w składzie zawierają właśnie ten olej. Znajdziesz go w kremach do twarzy, balsamy do ciała czy kremy do rąk. Wykorzystywane są tu przede wszystkim jego właściwości łagodzące, a także zdolność do długotrwałego utrzymania nawilżenia. Olej wspiera procesy gojenia, wygładza, spowalnia procesy starzenia i delikatnie wyrównuje koloryt skóry. Olej z wiesiołka może być skuteczny w profilaktyce i leczeniu trądziku łojotokowym i różowatym, egzemie, łuszczycy i alergii skórnej.
Olej może być aplikowany na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest nakładanie punktowe, np. na widoczne zmiany skórne. Po kilku minutach można delikatnie usunąć jego nadmiar patyczkiem lub wacikiem. Kolejny sposób to dodanie oleju do gotowych kosmetyków - kremów, balsamów itp. Sprawdzi się też dobrze w połączeniu z innymi olejami jako maseczka.
Pielęgnacja włosów olejem z wiesiołka pozwala zahamować nadmierne wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost. Wpływa również na skórę głowy, wspierając leczenie łupieżu, normalizując poziom pH, a także łagodząc świąd. Dodatkowo reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu zmniejsza problem przetłuszczania się włosów.
Sprawdzi się przede wszystkim do zabiegu olejowania włosów wysokoporowatych. Można łączyć go z olejem z nasion bawełny, olejem ogórecznika i olejem słonecznikowym. Dodany do odżywki do włosów nada im blasku i poprawi elastyczność. Stosowany z szamponem zapobiegnie wysuszeniu skóry głowy i stworzy na powierzchni włosów delikatny ochronny film.
Czy poza pielęgnacją olej ten ma jeszcze inne właściwości? Okazuje się, że doskonale sprawdza się jako produkt spożywczy (powinien być stosowany wyłącznie na zimno). Olej z wiesiołka wspomaga proces odchudzania, zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego, działa leczniczo przy mastalgii cyklicznej, a także łagodzi objawy PMS i bolesnych miesiączek.
Uniwersalny sposób na pielęgnację
Jeżeli jeszcze nie sprawdzałaś działania oleju z wiesiołka, sięgnij po niego już dziś. Jest to jeden z tych składników, który bardzo szybko pozwala osiągnąć zamierzone efekty. Jest przy tym łatwo dostępny w formie czystej, dzięki czemu bez trudu włączysz go do swojej pielęgnacyjnej rutyny.