Jaka powinna być kolejność pielęgnacji twarzy? 6 etapów

Czy kolejność pielęgnacji twarzy jest istotna? Okazuje się, że tak i wiele z nas doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dzięki coraz szerszej wiedzy na temat pielęgnacji skóry twarzy wiemy, że kolejność etapów w pielęgnacji ma znacznie dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Mowa tutaj przede wszystkim o kilku podstawowych krokach, które należy wykonywać jeden po drugim w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. To etapy powtarzalne zarówno w dziennej, jak i wieczornej pielęgnacji z pominięciem jednego kroku. Jakiego? O tym za chwilę.

Kolejność pielęgnacji skóry – 6 podstawowych etapów

Prawidłowa kolejność pielęgnacji skóry prędzej czy później przyniesie nam wspaniałe efekty w postaci zadbanej, nawilżonej i odżywionej skóry z dobrze funkcjonującą barierą hydrolipidową, która jest pierwszą tarczą ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Utrzymanie jej w dobrym stanie przekłada się bezpośrednio na jej wygląd i lepszą wchłanialność kosmetyków.

Na fali ogromnej popularności koreańskiej pielęgnacji skóry, w której mowa nawet o 10 etapach pielęgnacji, dzisiaj skupimy się na mniej zaawansowanej metodzie, która będzie stanowić dla nas dobrą bazę wyjściową i którą jak najbardziej będzie można uzupełniać o bardziej wyspecjalizowane etapy. W miarę potrzeb naszej skóry, a przede wszystkim w miarę pojawienia się ochoty na rozszerzenie swojej pielęgnacji o bardziej zaawansowane kosmetyki, których działanie jest skoncentrowane na konkretnych problemach skórnych.

Pierwszy etap: demakijaż

Bez demakijażu nie ma skutecznej pielęgnacji. Warto to sobie zapamiętać, bo choć to dla niektórych prawda oczywista, inni nie muszą zdawać sobie sprawy z tego, jak nieoczyszczona z kosmetyków skóra „męczy się” i jak ograniczamy jej naturalne funkcje regeneracyjne.

Demakijaż wykonujemy zawsze. Przeważnie wieczorem, po całym dniu, chyba że mamy inne przyzwyczajenia i na przykład od razu po przyjściu z pracy po południu zmywamy makijaż. Możliwości wykonywania demakijażu jest wiele. Możemy skorzystać z metody OCM, czyli olejowego oczyszczania skóry, możemy wykorzystać do demakijażu płyny micelarne, balsamy i mydełka do demakijażu, rękawicę Glov. Ważne przede wszystkim jest to, aby dobrać odpowiednie do wymagań swojej skóry kosmetyki, które nie będą nas podrażniać i przesuszać naskórka. Demakijaż wykonujemy starannie, aby wszystkie kolorowe kosmetyki dobrze się rozpuściły i ich zmywanie w kolejnym etapie było łatwe.

Jeżeli się nie malujemy, ale stosujemy krem z SPF, warto wykonać dwuetapowe oczyszczanie skóry, ponieważ kremy z filtrem mają bardzo skondensowaną formułę i trudno je zmyć przy pomocy jedynie żelu lub pianki do mycia twarzy.

Drugi etap: oczyszczanie

Po demakijażu myjemy buzię żelem lub pianką do mycia twarzy. Na tym etapie przy użyciu najlepiej łagodnego preparatu bez SLS, domywamy skórę, usuwając resztki makijażu. Przede wszystkim odtłuszczamy skórę z nadmiaru sebum, nawilżamy, wygładzamy i zmiękczamy, aby cera była dobrze przygotowana na przyjęcie składników, które dostarczymy jej na kolejnym etapie pielęgnacji. Pamiętajmy, że już podczas mycia twarzy możemy zadbać o to, aby nawilżyć skórę, wybierając kosmetyki z takimi składnikami, jak: skwalan, bakuchiol, gliceryna. Ważne jest to, aby dobierać kosmetyki myjące do wymagań skóry, ponieważ każda z nich będzie wymagała innych składników aktywnych.

Trzeci etap: złuszczanie

Złuszczanie to etap, który wykonujemy 2 – 3 razy w tygodniu lub rzadziej. Złuszczanie martwych komórek naskórka wspomaga oczyszczanie skóry, a także przyspiesza procesy regeneracyjne. Skóra staje jest gładka i miękka, i lepiej absorbuje składniki aktywne znajdujące się w kremach. Warto jest wybierać peelingi enzymatyczne, które łagodnie złuszczają martwy naskórek, rozpuszczając go za pomocą enzymów, takich jak papaina czy bromelaina. Nie stosuj często peelingów mechanicznych, które szczególnie w przypadku delikatnej skóry mogą przyczynić się do jej uwrażliwienia i zaburzenia funkcjonowania mikrobiomu.

Czwarty etap: tonizacja

Po umyciu zdrowa skóra samoistnie przywraca sobie neutralne pH. Jeżeli jednak jej warstwa hydrolipidowa jest naruszona, może to być utrudnione, dlatego warto zastosować tonik do twarzy, który zadba o odpowiedni balans i przywrócenie skórze prawidłowego pH. Poza tym często zdarza się tak, że tonik jest dobrym wstępem do kolejnego etapu ,jakim jest zaaplikowanie serum czy kremu, a szczególnie takich preparatów z kwasem hialuronowym lub trehalozą<br><br>, które lepiej przyjmują się na skórze, jeżeli zaaplikujemy na lekko wilgotny od toniku naskórek. 

Piąty etap: nawilżanie

Nawilżanie skóry to bardzo ważny krok w pielęgnacji. Odpowiednio nawilżona skóra jest zdrowa i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Nawilżenie możemy dostarczać naszej skórze w różnoraki sposób: poprzez sera, kremy, esencje, ampułki. Regularne stosowanie dobrze dobranych do wymagań skóry kremów nawilżających skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych. Normalizuje się wówczas wytwarzanie sebum, cera staje się bardziej elastyczna, miękka i gładka. Preparaty nawilżające stosujemy rano i wieczorem. Rano możemy zdecydować się na kosmetyki o lżejszej konsystencji, a wieczorem sięgnąć po preparaty o bogatej formule, wzmocnionej dodatkowo ceramidami czy peptydami.

Szósty etap: krem z SPF

Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej jest bardzo ważne i dla wielu obowiązkowe. Promieniowanie UV przyczynia się do fotostarzenia skóry, uszkadza naskórek i powoduje różnego rodzaju zmiany skórne: plamy hiperpigmentacyjne, zmiany nowotworowe. Krem z wysokim filtrem SPF 50 należy stosować codziennie rano, przez cały rok. Aplikujemy go rano po oczyszczaniu twarzy. Są dwie opcje: albo nakładamy krem z filtrem na czystą skórę i na niego aplikujemy dodatkowo krem na dzień, albo wybieramy taki krem z SPF, który spełni obie funkcje (czyli będzie również nawilżał i odżywiał skórę) i rezygnujemy już z aplikowania kremu na dzień.

Kolejność pielęgnacji skóry porządkuje nam całą rutynę nakładania poszczególnych kosmetyków. Etapy są logicznie ułożone, więc łatwe do zapamiętania. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś już od dzisiaj wprowadziła zmiany w swojej pielęgnacji i pokierowała nią według powyższych zaleceń.